A kávé olyan népszerű ital, hogy fogyasztása egyes országokban a víz után a második helyen áll.
Amellett, hogy a kávéban lévő koffein segít kevésbé fáradtnak érezni magad, javíthatja a hangulatodat, az agyműködést és a fizikai teljesítményedet. Emellett fokozhatja a fogyást és védelmet nyújthat olyan betegségekkel szemben, mint a 2-es típusú cukorbetegség, az Alzheimer-kór és a szívbetegségek.
Sokan szeretnek reggelente először kávét inni. Egyesek mégis azt állítják, hogy az éhgyomorra történő fogyasztása árthat az egészségnek.
Ez a cikk azt tárgyalja, hogy érdemes-e éhgyomorra kávét inni.
Okoz-e emésztési problémákat?
Kutatások szerint a kávé keserűsége serkentheti a gyomorsavtermelést. Ezért sokan úgy vélik, hogy a kávé irritálja a gyomrot, rontja az olyan bélrendszeri rendellenességek tüneteit, mint az irritábilis bél szindróma (IBS), és gyomorégést, fekélyt, hányingert, savas refluxot és emésztési zavarokat okoz.
Egyesek szerint különösen káros, ha éhgyomorra iszod a kávét, mivel nincs jelen más étel, amely megakadályozná, hogy a sav károsítsa a gyomornyálkahártyát.
A kutatások azonban nem találnak szoros kapcsolatot a kávé és az emésztési problémák között - függetlenül attól, hogy éhgyomorra isszuk-e.
Mégis fontos odafigyelni arra, hogyan reagál a szervezetünk. Ha éhgyomorra történő kávéfogyasztás után emésztési problémákat tapasztal, de étkezés közben nem, fontolja meg, hogy ennek megfelelően módosítja a kávéfogyasztását.
Emeli a stresszhormonszintet?
Egy másik gyakori érv, hogy az éhgyomorra történő kávéfogyasztás növelheti a kortizol nevű stresszhormon szintjét. A kortizolt a mellékvesék termelik, és segít szabályozni az anyagcserét, a vérnyomást és a vércukorszintet. A krónikusan túlzott szintje azonban egészségügyi problémákat válthat ki, többek között csontritkulást, magas vérnyomást, 2-es típusú cukorbetegséget és szívbetegséget.
A kortizol szintje természetes módon ébredéskor tetőzik, a nap folyamán csökken, majd az alvás korai fázisaiban ismét megnő. Érdekes módon a kávé serkenti a kortizoltermelést. Ezért egyesek azt állítják, hogy a kávé fogyasztása reggel, amikor a kortizolszint már magas, veszélyes lehet. A kávé hatására történő kortizoltermelés azonban sokkal alacsonyabbnak tűnik azoknál az embereknél, akik rendszeresen fogyasztják, és egyes tanulmányok szerint egyáltalán nem emelkedik a kortizolszint. Ráadásul kevés bizonyíték utal arra, hogy a teli gyomorral történő kávéfogyasztás csökkenti ezt a reakciót.
Összegezve: a kávé a kortizol nevű stresszhormon átmeneti emelkedését okozhatja. Ennek ellenére nem valószínű, hogy ez egészségügyi problémákat okoz, függetlenül attól, hogy éhgyomorra vagy étkezés közben isszuk.
Egyéb lehetséges mellékhatások
A kávénak is lehet néhány negatív mellékhatása, függetlenül attól, hogy éhgyomorra issza-e. A koffein például függőséget okozhat, és egyesek genetikai adottságai miatt különösen érzékenyek lehetnek rá. Ez azért van, mert a rendszeres kávéfogyasztás megváltoztathatja az agy kémiáját, így egyre nagyobb mennyiségű koffeinre van szükség ahhoz, hogy ugyanazt a hatást érje el.
A túlzott mennyiség fogyasztása szorongáshoz, nyugtalansághoz, szívdobogáshoz és súlyosbodó pánikrohamokhoz vezethet. Egyeseknél még fejfájást, migrént és magas vérnyomást is okozhat. Emiatt a legtöbb szakértő egyetért abban, hogy a koffeinbevitelt napi 400 mg körüli értéken kell maximalizálni - ez 4-5 csésze (0,95-1,12 liter) kávénak felel meg. Mivel hatása felnőtteknél akár 7 órán át is tarthat, a kávé az alvást is megzavarhatja, különösen, ha késő este issza.
Várandósoknak is figyelni kell a napi koffein bevitelre, hiszen a koffein könnyen átjuthat a méhlepényen, és hatása akár 16 órával tovább tarthat a terhes nőknél és csecsemőjüknél. Ezért a várandós nőknek ajánlott a kávéfogyasztást napi 1-2 csészére (240-480 ml) korlátozni.
A lényeg
Sokan élvezik a kávét reggel, mielőtt még ennének. A makacs mítoszok ellenére kevés tudományos bizonyíték utal arra, hogy az éhgyomorra történő fogyasztás káros. Mindezek ellenére, ha emésztési problémákat tapasztal, amikor éhgyomorra issza a kávét, próbálja meg inkább étellel fogyasztani.