A depresszió olyan mentális betegség, amely világszerte emberek millióit érinti. Bár a depressziót általában gyógyszerekkel és terápiával kezelik, érdemes lehet más biztonságos módszereket is kipróbálni, étrend-kiegészítők formájában.
Az ebben a cikkben szereplő étrend-kiegészítőket a depressziós tünetek csökkentésére való alkalmasságuk szempontjából vizsgálták, és egyes depressziós emberek számára megfelelőek lehetnek.
Gyógynövények depresszió ellen
- Rhodiola rosea
A Rhodiola Rosea (aranygyökér) egy olyan gyógynövény, amely számos potenciális egészségügyi előnnyel bír. Ezek közé tartozik a depressziós tünetek csökkentése és a stresszre adott jobb válaszreakció, ami segíthet a szervezetnek alkalmazkodni a stresszes helyzetekhez.
Antidepresszáns hatást fejthet ki azon képességén keresztül, hogy fokozza az idegsejtek kommunikációját és csökkenti a hipotalamusz-hipofízis-mellékvesekéreg (HPA) tengely túlműködését.
A HPA tengely egy összetett rendszer, amely a szervezet stresszre adott válaszát szabályozza. Kutatások szerint a HPA tengely túlműködése összefüggésbe hozható a súlyos depresszióval.
Egy 57 depressziós emberen végzett vizsgálat például azt az eredményt mutatta, hogy a napi 340 mg rhodiola-kivonattal 12 héten át végzett kezelés a depressziós tünetek klinikailag jelentős csökkenéséhez vezetett.
- Sáfrány
A sáfrány egy élénk színű fűszer, amely tele van antioxidáns vegyületekkel, köztük a karotinoidokkal, a krocin és a krocetin. A sáfrány növeli a hangulatjavító szerotonin neurotranszmitter szintjét az agyban. Bár nem tudni pontosan, hogyan működik ez a folyamat, úgy gondolják, hogy a sáfrány gátolja a szerotonin visszavételét, ezáltal tovább tartja azt az agyban.
Étrend-kiegészítők depresszió ellen
- Omega-3 zsírsavak
Az omega-3 zsírsavak esszenciális zsírok, ami azt jelenti, hogy a táplálkozásból kell hozzájutni. Egyes tanulmányok azt mutatják, hogy az omega-3 étrend-kiegészítők segíthetnek a depresszió kezelésében. A vizsgálatokban az eikozapentaénsav (EPA) és a dokozahexaénsav (DHA) magasabb arányát tartalmazó étrend-kiegészítők különösen hatásosak voltak.
- NAC (N-acetil-cisztein)
A NAC az L-cisztein és a glutation aminosavak előanyaga. A glutation az egyik legfontosabb antioxidánsnak számít a szervezetben, és kritikus fontosságú a gyulladás szabályozásában és a sejtek oxidatív károsodás elleni védelmében. A NAC szedése bizonyítottan számos egészségügyi előnnyel jár, beleértve a szervezet glutationszintjének növelését.
Kutatások bizonyítják, hogy a depresszióban szenvedő embereknél magasabb a gyulladásos citokinek, például a C-reaktív fehérje, az interleukin-6 és a tumor nekrózis faktor-alfa szintje. A NAC szedése segíthet a gyulladás csökkentésében és a depressziós tünetek enyhítésében.
Mi több, a NAC javíthatja a neurotranszmitterek diszregulációját a pszichiátriai rendellenességekben szenvedőknél. Az olyan neurotranszmitterek, mint a dopamin és a glutamát diszregulációja összefüggésbe hozható többek között a hangulatzavarokkal és a skizofréniával. A napi 2-2,4 grammos dózisok feltehetően segítenek a mentális egészségügyi állapotok, például a depresszió kezelésében.
- D-vitamin
A D-vitamin kritikus fontosságú vitamin, amely számos alapvető szerepet játszik szervezetünkben. Sajnos sok embernek nincs elegendő D-vitamin szintje, beleértve a depresszióban szenvedőket is. A kutatások azt mutatják, hogy a depresszióban szenvedőknél nagyobb valószínűséggel alacsony vagy hiányos a D-vitamin szint.
A D-vitamin több mechanizmuson keresztül küzdhet a depresszió ellen, többek között a gyulladás csökkentésével, a hangulat szabályozásával és a neurokognitív diszfunkcióval szembeni védelemmel.
- B-vitaminok
A B-vitaminok fontos szerepet játszanak a neurológiai működésben és a hangulatszabályozásban. A B-vitaminok, köztük a folsav, a B12- és a B6-vitamin szükségesek az olyan neurotranszmitterek termeléséhez és szabályozásához, mint a szerotonin, a gamma-aminovajsav (GABA) és a dopamin.
Kutatások bizonyítják, hogy a B12-vitamin és a folsav hiánya növelheti a depresszió kockázatát, és e tápanyagok pótlása segíthet a depressziós tünetek csökkentésében. A B6-vitamin más tápanyagokkal, köztük triptofánnal és a B3-vitamin egy nikotinamid nevű formájával kombinálva javítja a depressziós tüneteket.
- Cink
A cink egy olyan ásványi anyag, amely kritikus fontosságú az agy egészségéhez és a neurotranszmitter útvonalak szabályozásához. Antioxidáns és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik. A cinkhiány szoros összefüggésben áll a depresszió fokozott kockázatával és a depressziós tünetek súlyosságával.
- Magnézium
A magnézium fontos ásványi anyag, amely jótékony hatással lehet a depresszióban szenvedőkre. A magnéziumhiány gyakori a depresszióban szenvedők körében, és kutatások szerint a magnézium pótlása csökkentheti a depressziós tüneteket.
- Kreatin
A kreatin egy szerves sav, amely többek között az agyi energia fenntartásában játszik fontos szerepet. A megváltozott agyi energiaszintről úgy gondolják, hogy szerepet játszik a depresszió kialakulásában. Egyes tanulmányok szerint napi 2-10 gramm kreatin pótlása csökkentheti a tüneteket az MDD-ben szenvedőknél.